Daewoo Nexia Milosh

Milosh a jeho Noname Nexia :)


Mojí korejskou lásku už mnoho z vás mohlo na pár srazech vidět, ale kdo stále nevíte, jaké je moje posunovadlo, tak právě pro Vás je zde tato recenze 🙂

Vše začalo tím, že jsem přestoupil z jednoho zaměstnání do druhého, ale tam už nebylo k dispozici služební auto v takové míře jako v tom předchozím a protože jsem dojížděl denně do práce 25km a vlakem už mě to přestávalo bavit, začal jsem uvažovat, že auto bude potřeba.
Nebyl jsem rozhodnutý, jakou značku přesně chci, ale věděl jsem, že částka by neměla přesáhnout 120 tisíc. To byl počátek roku 2002 a v této cenové hladině se pohybovaly tak maximálně jedny z prvních felicií, ale tu jsem zavrhl, protože jsem měl tu čest s ní pár let jezdit a prostě byla malá a pomalá :).
A tak mi přišla vhod nabídka od jednoho známého mého kolegy, který dováží auta z Německa a právě na dvoře u svého pracoviště měl pár aut. Jedno byl Ford Mondeo, mimochodem super kára ve full výbavě, ale s cenou 220 000kč, tak to mi bylo jasný hned, že na to prostě nemám :), ale vedle stálo docela pěkné tmavě-zelené auto značky Daewoo, o které jsem do té doby moc nevěděl.
Docela se mi líbilo, byl to tří-dvéřový hatchback, vypadal jak nový, interiér byl taky v pohodě a motor jakbysmet. Tak jsem se v něm projel a byl jsem opravdu mile překvapen, že to docela jede, v ?kabině? není téměř motor slyšet a celkově jsem z auta měl velmi dobrý pocit. Auto bylo po prvním majiteli ? majitelce, která s ním v Německu prý jezdila jen pro děti do školy a nakupovat, protože to bylo druhé auto v rodině. Vše na něm bylo původní, snad i gumy, ale na to, že auto mělo najeto 56 000km, tak ještě byl kupodivu vidět vzorek 🙂
Takže jsem si nechal den na rozmyšlenou, doma vše s přítelkyní probral, i když ale hlavní slovo musí mít chlap, když se kupuje auto, tak jsem se chtěl poradit 😉 (přecejen my auto nevybíráme jen podle barvy,že? :). No druhý den jsem se u kámoše (teď už) stavil a domluvil, že to auto beru. 5 let staré auto, v podstatě jako nové, za 115 000kč, to bylo „skoro zadarmo“.

Ještě jsem se snažil něco vyčíst na internetu, ale kromě staré recenze stránkách na Autotipu jsem nic nenašel. No neva, řekl jsem si, auto vypadalo dobře, a pokud by s ním něco bylo, měl jsem se na koho obrátit.

No a tak byla moje slavná nexia doma 🙂
Jak vidíte z prvních fotek, co jsem udělal v den kdy jsem jí koupil, byla to sériovka bez známek úprav. No, ale zase o to radostněji jsem se do nich mohl pustit 😉

Jako první věc jsem do auta nechal dát fólie, rádio na CD a také pořádné repro, protože ty sériové „papíráky“ opravdu moc nehrály 🙂
Všechny úpravy jsem postupně dokumentoval a vlastně také díky tomu vznikl tento web, který měl za cíl dát dohromady majitele nexií z Čech, Slovenska, ale i z jiných států, což se mi myslím celkem povedlo ;-).

Další stylingovou úpravou byla výměna sériové přední mřížky za tahokov. Návod na tuto výměnu jsem také zpracoval, najdete jej v sekci JAK NA TO.

Přestože mám jen 3D nexii, brzy mi začalo vadit, že musím pokaždé auto otevírat klíčem a tak jsem si zakoupil centrální zamykání s dálkovám ovládáním a za pomoci kámoše namontoval.

Vzhledově se mi auto líbilo, ale stále jsem ještě vymýšlel, jak vychytat pár detailů k dokonalosti 🙂 Takže přišly na řadu bílé boční blinkry z modelu Astra G, odstranění všech nápisů Daewoo, Nexia a znaku na zádi vozu. Taky se mi nelíbila koncovka řadící páky, tak jsem ji vyměnil za kovovou v zelené barvě včetně manžety 🙂 Stále přemýšlím nad tím, jestli dát pryč i boční stříbrné lišty, ale protože s autem jezdím dost často, jsou tam praktické a při parkování jsem rád, že tam jsou, když se vedle vás postaví nějaký „pan klobouk“ ve „120“ a s platem vajíček na zadním okně, který nepřemýšlí, že na autě vedle stojícím je taky lak :)))

Když už byla karoserie celkem „clean“, nastal čas koupit elektrony. Protože peněz není nikdy dost, tak jsem koupil jen 13″ disky, které ale byly oproti seriovým plecháčům široké 6palců a ET měly 33, takže pěkně vykukovaly z blatníků a nebyly tolik schované vevnitř.

Ty mi na autě dlouho nevydržely, protože jsem začal kupovat tuningové časopisy, sledovat stránky o tuningu a sám jsem viděl, že takové balóny na autě mít nemůžu, když chci aspoň trochu zaujmout 🙂

Ale to byl podzim 2003 a tak na zimu nové ALU nebyly potřeba, takže ty 13″ jsem prodal a začal vymýšlet, co na autě změnit v následující sezóně. Ještě jsem do konce roku stihl namontovat sportovní filtr K&N a svíčky Brisk.

Do nové sezony 2004 jsem se rozhodl vstoupit s pár změnami.
Nejdříve to byl sportovní výfuk (koncový tlumič) značky WM SPORT a poté konečně dlouho očekávané 15- ti palcové elektrony Ronal R38.

Když už moje nexie začala trochu vypadat jako auto :), mohl jsem vyrazit na některé z tuning srazů a tam nabrat inspiraci do dalších úprav. Po nasazení elektronů mi ale předek stále připadal moc vysoko, tak jsem na si sehnal pružiny z GSi Kadetta, díky kterým si auto sedlo o 25mm níže k zemi.

Protože tuning se netýká jen motoru, brzd a výfukového potrubí, ale také hlavně podvozku, na podzim minulého roku jsem byl nucen vyměnit tlumiče, které už měly po 90-ti tisících km docela odslouženo. Koupil jsem rovnou všechny 4 nové KAYABA EXCEL-G a k nim snížené sportovní pružiny MAD, díky kterým jsem auto posadil na obou nápravách o 4cm níže k zemi. Nyní už nevypadá jako off-road 🙂

V letošním roce bych rád ještě trochu zapracoval na stylingu, ale nerad bych auto měl přeplácané a všude samé plasty. Mým velkým vzorek je Thomas majitel té krásné žluté nexie z Německa, o které už jste si na našich stránkách také mohli přečíst. Bohužel auto nedávno prodal a kdo je jejím novým majitelem, to nevím :-/

Snad se mi i podaří do léta sladit plasty v interiéru do barvy auta a také některé části motoru. Ale to je jen úvaha. Také bych rád ještě zapracoval na audiu a konečně dal do předních dveří repro, protože ty v palubní desce nehrají podle mých představ. A nesmím zapomenout na můj plán, co trvá už delší dobu, a to je ten, že bych chtěl kromě předních bílých blinkrů vyrobit bílé i v zadních světlech. Už jsem to na pár autech viděl, tak to nemůže být nic těžkého.
Stačí mít v zásobě 2 náhradní svítilny :))

Hlavní pro mě ale je, že auto jezdí, protože nejsem tak bohatý, abych měl jedno na srazy a druhé na dojíždění do práce 🙂

Více informací o úpravách mého auta a také ty nejnovější fotky najdete u mé členské karty v sekci Vaše auta.

Samozřejmě pokud chcete s nějakou úpravou poradit, tak můžete dotaz položit v našem Daewoo Fóru, nebo mi napsat na mail, ale asi nebo nejjednodušším způsobem bude reakce v komentářích pod článkem 😉

Svojí nexii mám rád a i když občas byly chvíle, kdy jsem jí chtěl prodat, tak tyto myšlenky brzy pominuly a jsem rád, že vlastním toto pěkné autí, které mě ještě nikdy nezklamalo a doufám, že nezklame :o)

Aktuálně již mám odstraněné boční lišty a zase zpět seriový off-road podvozek, protože jsem brzy po namontování sportovních pružin zjistil, že jezdit se na nich sice dá, ale než se člověk někam dostane, tak to trvá déle, protože musí vybírat dobrou trasu, kde by nenechal nápravy :)) Takže sice už nebudu prohánět auto do zatáček „stovkou“ jako na „snížení“, ale aspoň si už ve svém pokročilém věku 🙂 užiju komfortní cestování :))

Pokud jste si všimli, že na starších fotkách mám na podložce pro SPZ jinou adresu nexiaclubu než je teď, je to tím, že mi chvíli trvalo, než jsem vybral tu pravou – no skoro jako v životě :)))

Tyto fotky jsou z 19.5.2005 😉

Sdílejte článek s přáteli