Instalace repro do předních dveří - Daewoo Nexia hatchback

Instalace repro do předních dveří


Jak už jste se zde mohli dočíst, od začátku, co nexii vlastním, jsem přemýšlel, jak dát reproduktory do předních dveří a protože jsem to konečně vymyslel, v článku najdete postup 🙂

Tomuto kroku předcházela výměna sériových repro v palubní desce za výkonnější, ale po čase už mě to omrzelo, protože tyto repro nehrály podle mých představ.
Proto jsem stále dumal nad tím, jak to vymyslet, aby se kvalita poslechu zlepšila, ale nemělo to vliv na funkčnost některých ovládacích prvků na dveřích a byla zachována i praktická „kapsa“.

Po pár měsících vybírání toho nejlepšího za co nejméně peněz 🙂 jsem si vybral komponentní reproduktory Helix Blue 52. Výhoda tohoto typu repro je výškový a středobasový reproduktor zvlášť, takže vám to lidově řečeno nehraje jen pod sedačku, jako u koax. repro, ale díky výškovému repráčku si vychutnáte kvalitní poslech mnohem víc.

Jelikož mám Nexii GL, kde moc elektrických hejblátek 🙂 nenajdete, musel jsem vymyslet variantu umístění, aby mi tam nevadila klička na stahovaní oken. Nejdříve jsem myslel, že je umístím dolu do rohu pod tu kličku, ale po vyzkoušení jsem zjistil, že by byla nutná úprava dveří flexou, neb ta díra ve dveřích byla o dost menší než průměr magnetu u repro, ale hlavně mi vadilo, že funkčnost kličky by se opravdu dost omezila díky velikost reproduktoru. A nejsem takový masochista jako náš člen Řezník, který si dal do dveří repro velikosti 16cm, ale okna už skoro neotvírá :)))

Takže variantu 1. jsem zavrhl a začal vymýšlet, jak to udělat jinak :o) Nakonec po prostudování internetu, zahraničních nexia webů a samozřejmě také naší galerie jsem zvolil postup číslo 2 🙂

Instalace reproduktorů do předních dveří Daewoo Nexia

Kam jsem dal repro do dveří vidíte na obrázku, průměr 13cm byl tak akorát, větší už by byl problém.

Instalace reproduktorů do předních dveří Daewoo Nexia 2

Výškové repro jsem umístil na místo originálních repráků v palubní desce, jen s tím rozdílem, že ne do palubky, ale na ten plastový kryt, aby byly lépe slyšet 🙂 Samozřejmě ideální nasměrování na posádku to není, ale instalace ještě není úplně finální, takže to berte s rezervou 😉

Instalace výškového reproduktoru Daewoo Nexia

Nesmím zapomenout na to, že jak už jsem psal v jiném článku na tomto webu, základem kvalitní instalace jsou vytlumené dveře pro snížení rezonance a kroužky z MDF pod repro pro lepší kvalitu zvuku.
V tomto případě jsem ale pouze vytlumil dveře, MDF kroužky jsem nepoužil.

Odhlučnění předních dveří Daewoo Nexia

Závěr je takový, že reprodukce hudby se zlepšila o 300%, díky výškáčům je konečně i při vyšších rychlostech slyšet, kdo co říká či zpívá a také repro ve dveřích podpořily basy, které třeba na dálnici moc slyšet z mých oválů, co mám vzadu v platě, nebyly.

Za ty prachy jsou tyto repráky super, já je koupil v akci na www.carhifi-profi.cz.

Teď už mi tam chybí jen ten subwoofer, který jsem před rokem vyndal, ale uvidíme časem, jestli tam zase přijde :o) Samozřejmě už by to řešil lepší montáží než minule, kdy jsem měl basovou tubu přes půl kufru. Když se podíváte na zabudování hifi v kufru u našeho holandského člena neXXXia, tak podobně bych to chtěl vymyslet i já. Aby to dobře vypadalo, hrálo, ale přitom byl zachován kufr.

Ale to je plán do budoucna, zatím jsem plně spokojený se současnou „aparaturou“ :))

Sdílejte článek s přáteli