daewoo nexia hb

Daewoo Nexia po 100 000 km


Protože už mám na svém autě najeto přes 100 tisíc km, chtěl bych udělat takovou malou bilanci a také sem napsat co vše je doporučeno zkontrolovat, aby Vám Vaše nexia najezdila ještě aspoň 1x tolik 🙂

Svým autem jezdím už 3,5 roku, když jsem JI koupil měla najeto 56 000km, nyní mám 107 000km, takže už jsem na NÍ najel víc jak 50 000km. Sice byly chvíle, kdy jsem měl chuť se JÍ okamžitě zbavit, ale protože čím déle JI vlastním, tím víc JÍ mám rád, tak jsem JÍ to nemohl udělat, aby šla z domu. Možná to nastane, až se tam nevejde kočárek a rodina, ale to otestuji až za půl roku, takže se minimálně do té doby nemusím strachovat :o)

Ale zpátky od rodiny k autu a jeho prohlídce.

Sice můžete narazit na dobrý kousek, u kterého budete třeba jenom dolívat benzín a měnit olej, ale podle mě není na škodu občas nějaký ten díl preventivně vyměnit než čekat ?až se to pose*e! 🙂

Já jsem za dobu co auto mám měnil a opravoval:

Náhradní díly:
– brzdové destičky (780kč)
– těsnění víka ventilů ? několikrát, než mi bylo doporučeno místo gumového korkové (120kč)
– plastový podběh (490kč)
K&N sport. filtr – vložka (1890kč) – tlumiče KYB (5400kč ? 92 000km)
spínač zpátečky (150kč ? 97 000km)
– svíčky ? osvědčila se mi značka BRISK (2x) + kabely ke svíčkám (3x)
– nové pružiny (4000kč ? 97 500km)
– nová spojka (5350kč)
– lambda sonda (2000kč ? 103 000km)
– koncový díl výfuku (BOSAL 2200kč ? 104 000km)

Servis:
oprava po bouračce – naštěstí téměř vše placeno z havarijní pojistky (35636kč ? 63 000km)
– těsnění hlavy motoru, výfuku (3000kč ? 95 000km)
– oprava kabelu LP světla (200kč ? 96 300km)
– vytažení + lakování zadních lemů (ne kvůli korozi, ale aby se mi tam vešly 15? ALU) (3000kč)
– výměna nové spojky (102 000km)

Do ND jsem nepočítal díly které jsem koupil a pak po rozvážné úvaze prodal, tím myslím hlavně „sport. výfuk“ a sport. pružiny, a také výměny oleje+filtru každých 10 000km, stěrače a další spotřební materiál.
Co se týče autobaterie, tak ta, kterou mám původní už asi půjde do důchodu, protože po 9 letech od ní nemůžu čekat aby fungovala na 100% a jak vidím, tak lednové mrazy ji dost prověřily :-/

Z 90% jsem veškeré opravy prováděl na dílně u známého, který mi nexii dovezl, zpočátku jsem všemu jen přihlížel, později už jsem některé věci zvládl i sám 🙂 Opravy ve značkovém servisu sice mají něco do sebe, ale jelikož CENA je vždy až na prvním místě, co člověka zajímá, proto jsem zvolil tuto variantu a zatím jsem spokojený. Samozřejmě pokud bych měl auto nové tak budu jezdit do značkového servisu.

Po ujetí 100 000km na svém autě zkontroloval:
– brzd. kotouče a destičky
– vyměnil svíčky a kabely k nim
– vyčistil vzduch. filtr – K&N
– vyměnil těsnění pod víkem ventilů za nové korkové. Původně gumové už to mělo ?za pár? a netěsní jak by mělo, olej chčije. Po výměně a několika tisících km na motoru ani kapka oleje !!
– těsnění pod hlavou už bylo nedávno vyměněno, takže to je taky v pohodě
– kontrolu kapalin snad nemusím dodávat, to snad je samozřejmost při každých 10-15 000 km 😉

Dále se doporučuje zkontrolovat:
– poloosy
– tlumiče + uložení
– čepy
– silentbloky
– těsnost motoru
– geometrii
– vyčištění sací klapky ? ?krokový motorek?
– kontrola uložení tlumičů
– výměna silentbloku motoru
– výměna kapaliny v servu

Vytrženo z diskuse na Daewoo Foru:

JRD McLAREN:
Keď sa mení tesnenie pod hlavou, je dobré skontrolovať vôµu ventilov vo vodítkach. Ja som tam mal po 110 000 km vôµu skoro 1 mm, preto sa zničili aj tesnenia ventilov, ktoré som tiež vymenil. Preto to žralo olej. Keď bolo rozbrané, tak som vymenil aj piestne krúžky, takže vlastne polovicu GO.

Kabely urcite premerash ohmetrom ci su vodive…
..ale izolacny odpor nezmerash..
..pokial ti „nesvieti pod kapotou“.. ci neskube motor..
..kable by mali byt OK..

no a co sa tyka tlmicov, tak origosh olejove maju podla mojho subjektivneho nazoru zivotnost 60 tis.km.
A uz ked sa teda idu menit.. ..taq doporucujem vymenit aj klby riadenia, a aj klby na ramenach..

Pepe:
Tak to vezmi zase od začátku knížky, pěkně postupně jak jdou kilometry 10, 15 ….. atd. Třeba se dostaneš k těm 90 000 km (resp.180 000 km znova) 🙂 Já se tím nějak nezatěžoval a jezdilo mi to bez problémů.

Jak jsi čistil KN? Taky je na to čisticí sada?
Filtr jsem čistil normálně čistící sadou na sport. filtry, teda vypláchl normálně klasickým Jarem na nádobí, nechal usušit a nastříkal tím olejem nebo cotoje v tom spreji v čistící sadě.

Jinak jsem také zjistil zajímavou věc, že některé výměny svíček a kabelů byly možné zbytečné, protože problémem bylo to, že jsem natankoval špatný benzín, proto již nenavštěvuji levné benzínky, hlavně ty u hypermarketů a tankuji hlavně na JET, občas i SHELL. Samozřejmě pokud by v okolí mého bydliště byly i jiné lepší ? OMV, ARAL a podobně, budu jezdit i tam.

Závěrem bych rád řekl, že bych si toto auto koupil znovu, protože mě nikde nenechalo „viset“, výměna některých dílů u auta 8 let starého je stejná řekl bych jako u ostatních značek, cena dílů také příznivá, spotřeba se po výměně lambda sondy ještě o kousek snížila, takže spokojenost.
Korozi nikde nepozoruji, zadní lemy než jsem je nechal vytahovat nebyly vůbec zrezlé a olej mi to taky nežere, takže bych moc těmto pomluvám nevěřil, to je jen závist, že máme levnější auta s lepší výbavou :o)

Zajímají mě i Vaše názory, můžete se vyjádřit v diskusi pod článkem :o)

Sdílejte článek s přáteli