Autohifi Daewoo Nexia

Autohifi v Nexii


Jistě už všichni dobře víte, že mě víc než nový kola zajímá, jak mi to bude v autě hrát :)) Tak tady je menší návod, jak ze své nexie udělat pojízdnou diskotéku 🙂

Abychom si to ujasnili, tak základem pořádné aparatury je kvalitní rádio. Jako nejlepší značka se mi jeví Alpine, kterou si ale díky své vyšší ceně mnoho z nás nekoupí, takže zůstaneme u modelů řekněme do 10 000 kč. Nejlepší volba je podle mě model Pioneer 3600MP nebo 3630MP s přehráváním i souborů MP3. Za cenu kolem 6500 kč (květen 2004) nemá konkurenci.

Autoradio Pioneer 3600 MP

Když už máme rádio, musíme zvolit také pár, nejlépe ale 2 páry reproduktorů. Na značce samozřejmě záleží, ale důležitým faktorem při výběru je také cena. Repro Sony nemám rád, takže bych je nevzal. Ale třeba značky Helix nebo Magnat nejsou špatná volba.

Reproduktory helix Blue 52 MKII

Jestli budete kupovat repro, koukejte na hodnotu RMS. Ta nám udává, jaký je dlouhodobý výkon reproduktorů. Když je na krabici napsáno třeba 220W MAX, tak to znamená jen maximální výkon, ale ten co nás zajímá RMS je „jen“ 110W.

Reproduktory se rozlišují na koaxiální a komponentní. Koaxiální jsou „jednodílné“, komponentní se skládají ze 2 kusů, kde jeden-menší je výškový a ten větší obsahuje basy a středy. Tyto se většinou dávají dopředu, kde sedí řidič a výškové by měly být nasměrovány přímo na něj, proto se nejčastěji dávají do sloupků u předního okna nebo „do zrcatek“.

Výškové reproduktory

Dále se repro ještě dělí dle průměru.
Originál repro v nexii jsou 10cm vepředu v palubní desce a 13cm vzadu.

Reproduktory Daewoo Nexia

Já jsem ve své nexii ty přední měnil, ale nemají takový výkon, jaký si představuji 😉 takže půjdou pryč a místo nich dám lepší !! Vyhlídnuté mám tyto – typ Helix Blue 52, komponentní repro 13cm. U nexie je problém, že do dveří se nedají dát větší repro než 13cm, pokud máte okna bez elektrického stahování, což je přesně můj případ, takže tam můžu dát jen 13cm. Vy ostatní, šťastní majitelé elektrických okýnek :o) dáte do dveří klidně 16 nebo 17 cm repro, jen je třeba si vyrobit dřevěné podložky v tloušťce aspoň 1-2cm, protože větší repro mají samozřejmě také větší montážní hloubku !!

MDF podložky pod reproduktory

Takže výše zmiňované repro dáme do dveří a výškový reproduktor na místo, kde je mřížka od původních originálních repro. Aby vám u dveří nedocházelo k rezonancím, je třeba je řádně vytlumit a k tomu se používá meteriál tzv. Tappajomat – k dostání na autohifi.cz u člena Tappaja.

Tlumení dveří Daewoo Nexia

Zadní reproduktory se dávají nejčastěji do plata a z osobní zkušenosti doporučuji ovály, tzn. repro např. 9×6?.

Originál plato není špatné, ale až uslyšíte repro přidělané v platu z MDF (jako mám já) :o) tak nebudete chtít už nic jiného. MDF je materiál podobný dřevotřísce a proto to v něm tak dobře zní.

Autohifi v kufru Daewoo Nexia

Když už máte 4 repro a kvalitní radio, můžete si myslet, že to je dobré a už víc do muziky neinvestovat.

Pokud jste ale někdy slyšeli reproduktory poháněné zesilovačem, tak jistě víte, že bez zesíku to taky není ono 🙂

Proto když máme 4 repro, tak je nejlepší řešení koupit zesilovač 4 kanálový a tím „krmit“ všechny 4 repro. Problém nastává ve chvíli, kdy ještě dáme do auta basový box, lidově řečeno subwoofer nebo tuba. Proto doporučuju koupit buď zesilovače dva a 4-kanálový zapojit na repro vzadu a subwoofer a přední repro připojit na zesilovač 2-kanálový.

Auto-hifi Daewoo Nexia

Pokud máte v autě zesilovač, je třeba koupit kvalitní kabeláž a to nejlépe i s pojistkovým pouzdrem. Kabel + (plus) se připojí rovnou na baterku v motorovém prostoru a ? (minus) připojíme na kostru auta.

Kabely od radia jsou v nexii vedeny pod prahy, jsou pro ně i připraveny svorky, do kterých se kabel dobře připevní 😉

Když už máte v autě 4 repro, zesilovač a woofer, dá se říct, že to bude už trochu hrát :)) Samozřejmě záleží na výkonu příslušných komponentů !!

Daewoo Nexia auto hifi

Komentář k tomuto článku můžete napsat do našeho Daewoo fóra.

Díky patří Blue Lanosovi za poskytnutí fotek reproduktorů helix blue a jeho holých dveří :))

Pokud vás tato problematika zajímá víc, tak doporučuji tyto servery:
www.autohificlub.cz
www.ahc.cz
www.tuning-forum.org

Sdílejte článek s přáteli