Výměna originálních Daewoo Nexia brzd za brzdy z modelu Opel Kadett GSi


Výměna originálních Daewoo Nexia předních brzd, za brzdy z modelu Opel Kadett GSi 2.0 16V.


Na Nexie se seriově montovaly tři typy předních brzd:

Základní rozdíly brzd:

a) (hlavně 1,5 8V) kotouče o průměru 236mm, umožňující použití 13ti palcových kol + třmeny GM (vypadají dost staromódně)  princip upevnění destiček pomocí dvou kolíků, protlučených durch tělem třmenu i destičkami? Naprostá katastrofa, nejhorší možnost, co se na Nexie montovala absolutně nulová účinnost, vzhledem k síle, vynaložené na stlačení pedálu?

b) (hlavně verze GTX 1,5 16V) kotouče o průměru 256mm (pouze pro 14ti palcová a větší kola) + modernější třmeny ATE. Tyto brzdí o něco málo lépe než předchozí, ale i tak je jejich účinnost velmi špatná.

I. Je třeba zjistit jaký typ brzd na Nexii máte, resp. jaká máte kola (13? nebo větší).

Pokud máte 13ti palcová kola, plyne z toho zcela jasně, že máte třmeny GM a kotouče o průměru 236mm. Pokud se tedy rozhodnete vyměnit brzdy za účinnější verzi z Kadett GSi, nezapomeňte, že budete potřebovat minimálně 14ti palcová kola (i na zimu!).
Pokud máte na autě seriově 14ti palcová kola, je téměř jisté, že máte větší kotouče(256mm) a třmeny ATE. Sundejte jedno přední kolo a zjistěte, zda skutečně máte 256mm kotouče. Pokud ano změřte ještě jeho šířku. Pokud naměříte hodnotu 24mm(u nových kotoučů! Jeté mohou mít šířku menší?dokonce až 22mm), máte výhodu, protože Vám stačí vyměnit jen třmeny a destičky! Pokud máte jiné kotouče než chlazené 256x24mm, musíte vyměnit i kotouče.

II. Sehnání komponentů brzd pro Opel Kadett GSi 2,0 16V

(třmeny+destičky+kotouče)
a) Můžete zajít do obchodu a koupit nové (komplet za cca 15.000,-Kč.)
b) Koupit jeté na inzerát, či na vrakovišti? Já jsem hledal na internetu (http://www.kadett.cz) inzeráty a našel jsem člověka z Plzně, který prodává díly na Kadetty (pravděpodobně dovoz z Německa). Zavolal jsem mu a domluvil se s ním co přesně za díly potřebuji a jestli by mi je mohl poslat poštou? za dva dny mi došel obchodní balík na dobírku. Cena za komplet 3500,-Kč.+200,-Kč.poštovné.

III. Vlastní výměna

1. Zaparkujeme auto na vhodném(nejlépe rovném, zpevněném) místě, zatáhneme ruční brzdu.
2. Připravíme si nářadí(a materiál), které budeme pro výměnu potřebovat: Klíč na kola, hever, křížový šroubovák, větší kleště, imbusklíč 10mm, klíče 9,10 a 13mm, nádobku na vytékající brzdovou kapalinu, hadr na ruce, novou brzdovou kapalinu na doplnění?(+ druhou osobu ? pomocníka pro odvzdušnění brzd)? a velmi výkonný prostředek na umytí rukou
3. Povolíme šrouby pravého předního kola.
4. Dáme hever pod pravý práh(stejně jako když vyměňujeme pravé přední kolo), zvedneme auto a sundáme kolo.
5. Pro jistotu si podložíme rameno nápravy nějakým špalkem, aby nám auto nespadlo z heveru.
6. Natočíme volant úplně doprava, abychom viděli na zadní stranu třmenu.
7. Všimneme si 2 šroubů (mohou být schovány pod plechovými, nebo plastovými kryty, které je nutno poměrně násilně sundat ? kleště, kladivo?), kterými je celý třmen přišroubován k nápravě(resp. k personu).
8. Tyto šrouby povolíme (imbusklíč 10mm). Půjde to velmi těžce?nutno hodně zabrat?pozor ať si neshodíte auto s heveru?
9. Poté, co tyto dva šrouby povolíme, budeme se věnovat brzdové hadičce. Ta je také přišroubována k zadní straně třmenu. Povolíme a vyšroubujeme šroubek kterým je přidělaná ke třmenu. Pozor! Začne vytékat brzdová kapalina jak z hadičky, tak ze třmenu! A dáme pozor, abychom neztratily měděné těsnící kroužky, které jsou celkem 2 a jsou na šroubu, kterým je hadička přišroubovaná ke třmenu.
10. Vyšroubujeme šrouby zmíněné v bodu 8. ? třmen nám zůstane v ruce.
11. Křížovým šroubovákem povolíme a vyšroubujeme šroubek, kterým je přichycen kotouč k náboji kola.
12. Sundáme kotouč. Pokud nejde sundat, jemně jej poklepeme po obvodu, aby se ?pustil? náboje kola.

13. !Důkladně! očistíme všechny šrouby atd. které jsme demontovali a budeme je montovat zpět.
14. Já jsem demontoval i ten ?krycí? plech za kotoučem? Připadal mi tam na prd. Akorát zabraňoval přísunu vzduchu ke kotouči i zezadu?(demontáž spočívala v ulomení rukou ? byl značně prohnilý) ? DOPORUČUJI!
15. Nasadíme nový kotouč na náboj kola a přišroubujeme šroubkem.
16. Nový třmen úplně roztáhneme, aby se nám do něj vešly nové destičky. (pokud bude zatuhlý a nepůjde pístek zatlačit rukou, použijeme s citem kladivo) Do třmenu vložíme destičky.
17. Nespleteme si pravý a levý třmen. Odvzdušňovací ventil musí směřovat nahoru!
18. Napasujeme kotouč mezi destičky ve třmenu ? to by mělo jít snadno! (když to bude moc natěsno, tak je třmen málo roztažený) a přišroubujeme třmen k nápravě.
19. !Střídavě! dotahujeme oba šrouby a to tak že pořádně! Obrovskou silou! pokud touto silou nedisponujete, nasaďte na imbusklíč nějakou větší páku… (tyto dva šrouby přenášejí při brždění značnou část hmotnosti celého auta ? je nutné je POŘÁDNĚ utáhnout) ? opět pozor ať si neshodíte auto z heveru! – Já když jsem je dotahoval, tak jsem si při tom dotahování směrem nahoru přizvedl auto z heveru…je potřeba nešetřit silou při dotahování?
20. Nyní připojíme brzdovou hadici ke třmenu. Pozor! Mezi hlavou šroubu a koncovkou hadice musí být jeden ze dvou měděných těsnících kroužků a mezi koncovkou hadice a tělem třmenu musí být druhý měděný těsnící kroužek!
21. S citem, ale pořádně dotáhneme.
22. Poté je potřeba odvzdušnit. Zkontrolujeme jestli je povolený odvzdušňovací ventil na třmenu. Nasadíme na něj nějakou průhlednou hadičku, směřující do nějaké nádobky, abychom mohli sledovat vzduchové bubliny v hadičce?
23. Posadíme pomocníka za volant a řekneme mu aby sešlápl brzdový pedál a zůstal na něm stát. Do hadičky vyteče trocha brzdové kapaliny spolu s velkým množstvím vzduchových bublin.
24. Zlehka utáhneme klíčem odvzdušňovací ventil. Požádáme pomocníka, aby několikrát sešlápl brzdový pedál a zůstal na něm stát. Pomalu povolíme odvzdušňovací ventil. Pomocník došlápne pedál až na podlahu a zůstane na něm stát. Ihned jakmile přestane vytékat do hadičky brzdová kapalina s bublinkami, utáhneme odvzdušňovací ventil. Pomocník opět našlape brzdový pedál a celý cyklus opakujeme tak dlouho, dokud se v hadičce za odvzdušňovacím ventilem objevují bublinky. (cca 5x až 10x)
25. Nezapomeneme přitom občas zkontrolovat množství brzdové kapaliny v nádržce v motorovém prostoru a případně dolít, když jí tam bude málo!
26. Po odvzdušnění dotáhneme s citem ale pořádně odvzdušňovací ventil.
27. Třmen očistíme a utřeme od brzdové kapaliny, abychom mohli zkontrolovat, jestli někde nevytéká!
28. Vyřadíme, nastartujeme(posilovač brzd zajistí větší tlak v brzdovém systému) a několikrát sešlápneme brzdový pedál. Vypneme motor, zařadíme rychlost a jdeme zkontrolovat, zda někde neprosakuje brzdová kapalina (přívod do třmenu, odvzdušňovací ventil?). Pokud ano je nutné víc utáhnout? V případě, že jste zapomněli dát zpět těsnění, jak je popsáno v bodě 20., musíte se vrátit k bodu 20.
29. V případě, že je vše v pořádku, vyndáme špalek z pod nápravy a nasadíme zpět kolo, přišroubujeme a zlehka dotáhneme.
30. Spustíme auto z heveru a pořádně dotáhneme kolo.
31. To je vše.

32. No vlastně není – tentýž postup aplikujeme i pro druhé přední kolo.

Přeji Vám při výměně předních brzd hodně štěstí (ať se Vám vše povede napoprvé?) a hlavně pevné nervy! Opravdu to stojí za to!!!

zpracoval Peca

Související:

Sdílejte článek s přáteli