daewoo nexia 2

Daewoo Nexia GLX 1.5i 16V


Daewoo Nexia je pokračovatelem modelu Racer, který se stal u nás populárním díky tomu, že se v 80. letech jako jeden z mála tzv. západních vozů oficiálně dovážel do tehdejšího Československa. Příznivými cenami láká, spolehlivostí už méně.

Nástupce Raceru přišel na trh v roce 1995, ale nešlo tehdy o nový model. Po svém předchůdci Nexia zdědila nejen tvary karoserie, ale i většinu mechanických skupin. Možná proto se ve výrobním programu udržela jen do roku 1997, kdy byla nahrazena menším, ale modernějším modelem Lanos.

Jen dva motory

Nexia existuje ve třech karosářských verzích. Už třídveřový hatchback nabízí v měřítcích nižší střední třídy slušnou porci vnitřního prostoru, v pětidveřovém hatchbacku a čtyřdveřovém sedanu se pochopitelně cestující cítí ještě lépe. Horší je to s nabídkou pohonných jednotek. Jsou pouze dvě, obě čtyřválcové s objemem 1498 cm3. Asi nepřekvapí, že byly převzaty z Opelu Kadett, který stál Raceru licenčním vzorem, ale konstruktéři Daewoo je naladili na vyšší výkon. Osmiventilový agregát dává 55 kW (75 k), šestnáctiventilový 66 kW (90 k). Příjemná je také úroveň spotřeby paliva, obě varianty se spokojí s přiměřeným množstvím benzinu. Je však nezbytné jezdit plynule a nepokoušet se napodobovat závodníky. Vysoké otáčky motorům Nexie nesedí, na dálnici značně stoupá hladina vnitřního hluku i spotřeba.

Největší handicap Nexie představují nekvalitní materiály v interiéru. Šestnáctiventilový agregát uděluje Nexii solidní dynamiku, ale vysloveně ostrou jízdu nemá rád.

Zlobivý Korejec

Nexia nepříjemně často zlobí majitele. Úplně na vrcholu žebříčku poruchovosti stojí prasklé ozubené řemeny a následné celkové poškození motoru. Nechvalně známé je i propálené těsnění hlavy válců způsobené nedostatkem chladicí kapaliny, protože ta uniká netěsnícím čerpadlem. Navíc víka ventilů, vana a těsnicí kroužky hřídele mají za následek únik oleje. A protože výfukový systém u Opelu Kadett nikdy dlouho nevydržel, není odolný ani u tohoto Daewoo. Nejinak je tomu v případě kabelu nebo koncovky zapalovací svíčky. Seznam nedostatků je bohužel ještě delší: zablokovaná parkovací brzda, klíčky zapalování náchylné k lámání, nekvalitní plastové části interiéru, které se deformují vlivem slunečního záření. Na druhé straně je třeba vyzdvihnout prostorové parametry: Nexia nabízí u verze se strmou zádí dobrých 0,380 m3 zavazadlového prostoru, ve verzi se stupňovitou zádí pak ještě o něco málo více. O bezpečnost cestujících se stará ve většině verzí ABS a airbag řidiče. Zejména na delších cestách potěší pohodlná a dobře tvarovaná sedadla. Stejně tak podvozek nabízí příjemný komfort. Pérování je laděno spíše na měkčí notu, což je pro korejské vozy typické dodnes. Ceny se pohybují ve výrazně nižších hladinách než u stejně staré konkurence, zůstává ovšem skutečností, že celková koncepce Nexie působí přes její relativní modelové mládí zastarale.

Karoserii charakterizují střídmé a nenápadné tvary. Zavazadelník je dostatečně objemný a navíc se v zadním opěradle nachází otvor, kterým se delší předměty dají provléct do interiéru.

Ceny náhradních dílů na Daewoo Nexia, r. v. 1996

čelní sklo 4 906
ložisko kola (před.) 918
kulový čep 503
vnější zpětné zrcátko 1 710
přední kapota 5 404
chladič 5 892
brzdové destičky 1 182
rozvodový řemen 1 483
světlomet 2 697
výfuk (zadní) 1 886
přední tlumič 1 794
brzdový kotouč (přední) 2 626
stírač (2 ks) 205
vodní čerpadlo 1 186

Sdílejte článek s přáteli